Bezpieczne święta

Grudzień jest okre­sem gorączkowych przy­go­towań do Świąt Bożego Nar­o­dzenia i pow­i­ta­nia Nowego Roku. W tym cza­sie „ogól­nego roz­targnienia” bard­zo częs­to dochodzi do różnego rodza­ju niebez­piecznych zdarzeń.

 
O czym należy pamię­tać przy­go­towu­jąc mieszka­nia i domy na Świę­ta?

Najczęś­ciej do pożarów w okre­sie przedświątecznym dochodzi z powodu nierozwa­gi, poś­piechu czy zanied­ba­nia. Przy­go­towu­jąc świąteczne dania nie należy zostaw­iać ich bez nad­zoru na włąc­zonym gazie czy kuchence elek­trycznej. Pozostaw­ie­nie bez dozoru roz­grzanych urządzeń elek­trycznych (kuch­enek gazowych, elek­trycznych, piekarników i opiekaczy), a także prze­ciąże­nia insta­lacji elek­trycznej, spowodowane włącze­niem nad­miernej iloś­ci odbiorników elek­trycznych, są najczęst­szy­mi przy­czy­na­mi pożarów.

Deko­ru­jąc świąteczny­mi ozdoba­mi i lamp­ka­mi mieszka­nia czy domy należy mieć na uwadze bez­pieczeńst­wo własne, rodziny i sąsi­adów. Zewnętrzne świąteczne oświ­etle­nie domu i sto­ją­cych w ogrodzie świerków, jodeł czy krzewów może okazać się niebez­pieczne w przy­pad­ku, gdy nie jest przys­tosowane do uży­wa­nia w warunk­ach zewnętrznych. Kolorowe lamp­ki nie mające odpowied­niej izo­lacji mogą po namoknię­ciu na deszczu czy śniegu spowodować zwar­cie insta­lacji elek­trycznej lub poraże­nie prą­dem. Nie należy pozwalać na odpalanie „zim­nych ogni” przez dzieci bez nad­zoru osób dorosłych, gdyż wyt­warza­ją one wysoką tem­per­aturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamię­ta­jmy też, aby zawsze trzy­mać zapał­ki i zapal­nicz­ki w miejs­cu niedostęp­nym dla dzieci.

Drzewko choinkowe w domu należy ustaw­ić w bez­piecznej odległoś­ci (wg przepisów min­i­mum 60 cm) od kominków, pieców, grze­jników itp. oraz zasłon i firanek. Zarówno nat­u­ral­na jak i sztucz­na choin­ka są mate­ri­ała­mi łat­wopal­ny­mi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palą­cych się otwartym ogniem. Świeczek i świeczników nie należy również ustaw­iać zbyt blisko choinek i innych mate­ri­ałów pal­nych oraz nie dop­uś­cić do zapale­nia się ozdób nałożonych na świeczni­ki.

Bezpieczeństwo podczas zabaw i bali sylwestrowych

Trud­no sobie wyobraz­ić noc syl­we­strową bez kolorowych fajer­w­erków. Jed­nak uży­wa­jąc fajer­w­er­ki pod­czas imprez syl­we­strowych należy przestrze­gać pod­sta­wowych zasad, które poz­wolą uniknąć poważnych obrażeń i poparzeń oraz zagroże­nia pożarowego:

  • tylko oso­by dorosłe mogą uży­wać mate­ri­ałów pirotech­nicznych, ściśle sto­su­jąc się do załąc­zonych instrukcji,
  • nie wol­no ich uży­wać w pomieszczeni­ach zamknię­tych,
  • nie wol­no wypuszczać fajer­w­erków z okien i balkonów, gdyż mogą wpaść z powrotem do mieszka­nia lub mieszka­nia sąsi­adów powodu­jąc pożar czy obraże­nia ciała,
  • nie wol­no wrzu­cać ani kierować fajer­w­erków w miejs­ca, gdzie prze­by­wa­ją lub mogą prze­by­wać ludzie,
  • nie wol­no rzu­cać fajer­w­erków na samo­chody oraz w okoli­cach stacji paliw i zbiorników z pły­na­mi łat­wopal­ny­mi.

Pamię­taj! Baw­iąc się fajer­w­erka­mi
bierzesz odpowiedzial­ność
za ewen­tu­alne szkody,
które mogą spowodować!

16122013_1518

źródło: http://www.edukacja.psp.wlkp.pl