Naukowy piknik
Dnia 25 czerwca 2016 roku w Łęknicy w Parku Mużakowskim odbył się piknik naukowo – technologiczny. Uczestnicy pikniku mieli okazję miedzy innymi obserwować eksperymenty przeprowadzane przez pracowników Centrum Nauki Keplera z Zielonej Góry. Główną atrakcją były doświadczenia z suchym lodem, tzn. dwutlenkiem węgla w postaci stałej. Dotykając ciepłą łyżeczką suchego lodu wydobywał się dźwięk. Najmłodsi uczestnicy bawili się piaskiem kinetycznym w wersji ekologiczne, tzn. mąka kukurydziana i olej. Wspaniale wychodziły dzieciom babki z foremek. Ciekawym doświadczeniem była też ciecz nienewtonowska, tzn. mąka ziemniaczana i woda. Można było zobaczyć łaziki marsjańskie oraz nauczyć się bezpiecznie latać dronem. W jednym ze stanowisk można było zbudować robota z klocków Lego. Prezentowały się firmy zajmujące się technologiami kosmicznymi, satelitarnymi i teleinformatycznymi jak Hertz System i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk czy Park Naukowo – Technologiczny w Nowym Kisielinie.
W wywiadzie z pracownikiem CBK PAN Rafałem Przybyłą, pracownikiem zespołu, który buduje urządzenia biorące udział m.in. w misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej. W rozmowiedowiedziałam się, o pierwszym polskim satelicie naukowym BRITE – PL Lem, którego model w skali 1:1 trzymam w ręku.Polski satelita został umieszczony na orbicie na wysokości 800 kmdnia 21 listopada 2013 roku. To niewielkie urządzenie: waży zaledwie 7 kg i jest sześcianem o boku długości 20 cm. Wyposażone jest najmniejszy na świecie, kilkucentymetrowy teleskop, czujnik położenia gwiazd, żyroskop, system łączności i kamerę. Z wierzchu pokryty jest panelami słonecznymi. Dane zebrane przez satelity BRITE będą przekazywane do stacji naziemnych w Polsce, Kanadzie i Austrii. Więcej informacji o polskich satelitach przeczytacie w linku http://www.crazynauka.pl/21-listopada-startuje-lem-pierwszy-polski-satelita-naukowy/.
Przy stoisku Parku Naukowo – Technologicznym z Nowego Kisielina można było pobawić się magnesem neodymowym i nanocząsteczkami. Przedstawiciele przybliżyli nieco historię powstania parku, który rozpoczął swoją działalność 12 listopada 2014 r. Aby dowiedzieć się czym zajmują się pracownicy parku zachęcam do odwiedzenia strony http://www.pnt.uz.zgora.pl/index.php/pl/o‑spolce‑2.
Tekst i zdjęcia: Jolanta Zabawa