Wszystkie Kolory Świata — Projekt UNICEF
W jaki sposób szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Ile kolorów ma świat? Jak wiele radości doświadczamy pomagając najbardziej potrzebującym?
Zapraszamy do udziału w jednym z najpopularniejszych projektów edukacyjno-pomocowych UNICEF — akcji WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. To już szósta polska edycja światowego projektu, którego początki sięgają 1999 roku. Zapraszamy do niesamowitej przygody.
Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.
Koordynatorem projektu w naszej szkole jest p. Małgorzata Malewska.
Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Polski Komitet Narodowy Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF
Celem projektu jest:
- kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
- pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
- zebranie środków na ratowanie życia dzieci w najbiedniejszych krajach świata.
- kształtowanie świadomości społecznej i aktywnej postawy wobec problemów współczesnego świata.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W VI EDYCJI PROJEKTU UNICEF „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”
W ramach kampanii uczniowie przygotowują charytatywne szmaciane lalki, będące symbolem pomocy udzielanej najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
Poza fantastyczną zabawą towarzyszącą szyciu szmacianych laleczek uczestnicy projektu przyczyniają się do poprawy losu setek tysięcy dzieci na świecie.
Etapy projektu:
1. Edukacja– uczniowie poznają problemy dzieci na świecie. W oparciu o materiały dydaktyczne UNICEF nauczyciele przybliżą uczniom sytuację ich rówieśników z innych części świata.
2. Podróż przez kontynenty – dzieci podczas zajęć bądź w formie pracy domowej, wybiorą kraj, z którego będzie pochodziła ich laleczka. Zbiorą jak najwięcej informacji o geografii kraju, a także o jego mieszkańcach: zwyczajach, kulturze, itp. Informacje te nie tylko wzbogacą ich wiedzę, ale posłużą im do przygotowania swojej laleczki.
3. Przygotowanie laleczek przez uczniów – w oparciu o szablon dzieci przygotowują swoje charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Po uszyciu laleczki dzieci nadadzą jej imię i wypełnią specjalny akt urodzenia.
4. Dzień Wszystkich Kolorów Świata - podczas specjalnego wydarzenia zorganizowanego w placówce odbędzie się prezentacja laleczek. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecka przekazując na ten cel darowiznę — marzec 2022 r.
5. Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę” - każda realizująca projekt placówka, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej – Ambasadora Dobrej Woli UNICEF w zwycięskiej szkole – marzec 2022 r.
6. Zebrane środki zostaną przekazane UNICEF Stowarzyszenie Polski Komitet Narodowy Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF
7. Termin projektu – listopad 2021r. – marzec 2022 r.
Gotowe laleczki należy przygotować i dostarczyć do 18 lutego 2022 r. do koordynatora projektu, p. Małgorzaty Malewskiej.