Samorząd uczniowski 2012/2013

Samorząd uczniows­ki to jeden z organów szkoły, orga­ni­za­c­ja uczniów danej szkoły, obe­j­mu­ją­ca całą społeczność uczniowską, nieza­leż­na od admin­is­tracji oświa­towej i jakiejkol­wiek par­tii oraz ugrupowań poli­ty­cznych.

Pod­czas demokraty­cznych wyborów, które odbyły się w naszej szkole prze­wod­niczą­cym samorządy uczniowskiego został Kacper Kozłows­ki z klasy 2 f, zastęp­ca: Justy­na Rybak kl.3e i skarb­nik: Daria Świę­toń kl.3a.

Pozostali członkowie samorzą­du:

Mar­ta Paciorek IIIa
Aga­ta  Zagórs­ka IIIa
Karoli­na Kopaczel IIIb
Natalia Jan­ic­ka IIIa
Ilian Szczer­ba IIIb
Karol  Bija­ta IIIa
Domini­ka Rakows­ka IIIb
Kami­la Bartkiewicz IIe
Pauli­na Leszczyńs­ka IIe

Prekur­so­ra­mi samorząd­noś­ci uczniowskiej w Polsce byli: Janusz Kor­czak, Władysław Przanows­ki, Alek­sander Kamińs­ki.

Powołanie samorzą­du uczniowskiego w pol­skiej szkole gwaran­tu­je Ustawa o sys­temie oświaty z dnia 7 grud­nia 1991 roku. Zgod­nie z przy­wołaną ustawą samorząd uczniows­ki tworzą wszyscy uczniowie danej szkoły. Uczniowie w demokraty­cznych wyb­o­rach wybier­a­ją swoich przed­staw­icieli zasi­ada­ją­cych w organach samorzą­du uczniowskiego. Zasady wybiera­nia przed­staw­icieli uczniów do organów muszą zostać ustalone w reg­u­laminie samorzą­du uczniowskiego, który jest uch­walany przez uczniów w powszech­nym, równym i tajnym głosowa­niu.

Samorząd powinien być orga­ni­za­cją demokraty­czną. Uczniowie w sposób nieskrępowany powin­ni wybier­ać swoich przed­staw­icieli według przyję­tych przez ogół uczniów pro­ce­dur. Organy samorzą­du uczniowskiego powinien reprezen­tować interesy uczniów wobec nauczy­cieli, rodz­iców, admin­is­tracji oświa­towej. Członkowie samorzą­du mają pra­wo i powin­ni rozwiązy­wać realne prob­le­my uczniów i pode­j­mować realne decyz­je, a tym samym mieć wpływ na życie szkoły, współde­cy­dować o sprawach jej doty­czą­cych. Decyz­je doty­czące zakre­su dzi­ałań samorzą­du w danej szkole i planu tych dzi­ałań powin­ny należeć do uczniów. Samorząd ma pra­wo oczeki­wać od szkoły wspar­cia dla swo­jej dzi­ałal­noś­ci. Rolę dorad­cy speł­nia opiekun samorzą­du, wybrany przez uczniów spośród nauczy­cieli danej szkoły.

Choć samorząd nie ma real­nych uprawnień, pra­wo nakazu­je wład­zom szkoły zasięg­nię­cie jego opinii w pewnych sprawach, takich jak np. skreśle­nie ucz­nia z listy uczniów, pro­gram wychowaw­czy szkoły, pro­gram pro­fi­lak­ty­ki, oce­na pra­cy nauczy­ciela (tylko na wniosek dyrek­to­ra szkoły), śred­nia ocen upraw­ni­a­ją­ca uczniów do otrzy­ma­nia stype­ndi­um za wyni­ki w nauce, wprowadze­nie w szkole jed­no­litego stro­ju dla uczniów lub rezy­gnac­ja z niego.

źródło: wikipedia.org