Sowa Matematyczna 2012

Olimpia­da “Sowa Matem­aty­cz­na” jest adresowana do uczniów szkół pod­sta­wowych, gim­naz­jal­nych i śred­nich. Konkurs ma charak­ter inter­ne­towego tes­tu (ist­nieje możli­wość wyboru wer­sji drukowanej) na którego rozwiązanie przez­nac­zona jest godz­i­na zegarowa.
Główną ideą konkur­su jest przy­go­towanie uczniów do tego co czeka ich na egza­m­i­nach zakańcza­ją­cych poszczególne etapy nau­ki.

Do I eta­pu konkur­su, który odbędzie się 29 listopa­da 2012 o godzinie 10.45, z Gim­nazjum nr3 przys­tąpi  12 czteroosobowych drużyn w dwóch kat­e­go­ri­ach:
Tales — 10 drużyn i Archimedes — 2 drużyny.

W I etapie konkur­su, we wszys­t­kich kat­e­go­ri­ach testy składa­ją się z 30 zadań zamknię­tych o zróżni­cow­anym stop­niu trud­noś­ci; każde pytanie punk­towane jest od 1 do 3 punk­tów w zależnoś­ci od stop­nia trud­noś­ci. Do każdego zada­nia zamkniętego dołąc­zonych jest 5 odpowiedzi, z których tylko jed­na jest popraw­na. W przy­pad­ku gdy uczest­nik nie zaz­naczy żad­nej odpowiedzi lub zaz­naczy odpowiedź błęd­ną nie otrzy­mu­je żad­nego punk­tu.

W II etapie uczniowie otrzy­mu­ją do rozwiąza­nia 7 zadań otwartych; za każde zadanie uczeń może otrzy­mać od 0 do 5 punk­tów.

Pier­wszy etap rozwiązy­wany jest przez uczniów w wcześniej ustalonych czteroosobowych druży­nach. Jed­na poje­dyncza gru­pa nanosi odpowiedzi na jed­ną wspól­ną kartę odpowiedzi lub rozwiązu­je test przy uży­ciu jed­nego kom­put­era.

Do drugiego eta­pu konkur­su zostaną zak­wal­i­fikowani uczniowie kilkudziesię­ciu drużyn, które zdobyły najwyższą liczbę punk­tów w pier­wszym etapie. W drugim etapie uczniowie nie rozwiązu­ją już konkur­su w gru­pach tylko każdy uczeń samodziel­nie odpowia­da za swo­ją pracę.

W cza­sie trwa­nia konkur­su nie wol­no korzys­tać z żad­nych pomo­cy naukowych.
Jest całkow­ity zakaz korzys­ta­nia z kalku­la­to­ra, inter­ne­tu oraz innych form, które mogą pomóc w rozwiązy­wa­niu egza­minu.

Nagro­da­mi dla zwycięzców będą lap­topy oraz pro­jek­to­ry mul­ti­me­di­alne dla ich szkół.
Pon­ad­to Orga­ni­za­tor przewidzi­ał wiele nagród dodatkowych.

Reg­u­lamin konkur­su na stron­ie www.sowa-mat.pl

Joan­na Bog­danow­icz

Sowa matem­aty­cz­na