Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas ferii zimowych

Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi kolonie i obozy. Jako pier­wsi z wypoczynku sko­rzys­ta­ją uczniowie z wojew­ództw lubel­skiego, łódzkiego, pod­karpack­iego, pomorskiego i śląskiego – w kole­jnych ter­mi­nach także dzieci i młodzież z dal­szych regionów Pol­s­ki. Min­is­terst­wo Edukacji Nar­o­dowej wszys­tkim odpoczy­wa­ją­cym od szkol­nych obow­iązków życzy sprzy­ja­jącej pogody i akty­wnego wypoczynku.

Jed­nak, aby uczniowie mogli korzys­tać w pełni z uroków ferii zimowych, niezbędne jest zapewnie­nie im bez­pieczeńst­wa. Jest to ściśle związane z real­iza­cją przepisów roz­porządzenia Min­is­tra Edukacji Nar­o­dowej z dnia 21 sty­cz­nia 1997 r. w spraw­ie warunk­ów, jakie muszą spełnić orga­ni­za­torzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkol­nej, a także zasad jego orga­ni­zowa­nia i nad­zorowa­nia (Dz. U. Nr 12, poz. 67, z późn. zm.).

Wybier­a­jąc kolonię, zimowisko czy obóz nar­cia­rs­ki, trze­ba wziąć pod uwagę przede wszys­tkim odległość miejs­ca wypoczynku od domu, zdrowie dziec­ka i wiary­god­ność orga­ni­za­to­ra. W tym ostat­nim pomoże rodz­i­com i opiekunom pub­licz­na baza danych o wypoczynku, z pomocą której każdy rodz­ic może się upewnić, czy dany tur­nus został zgłos­zony do właś­ci­wego kura­to­ri­um oświaty. Na stron­ie inter­ne­towej http://wypoczynek.men.gov.pl na bieżą­co pub­likowane są infor­ma­c­je o numer­ach wydanych zaświad­czeń, danych orga­ni­za­to­ra, licz­bie uczest­ników oraz ter­minie i lokaliza­cji wypoczynku. Strona umożli­wia także zgłaszanie uwag odpowied­niemu kura­torowi oświaty lub innym służbom w sytu­acji stwierdzenia jakichkol­wiek niepraw­idłowoś­ci orga­ni­za­cyjnych. MEN rekomen­du­je, aby przy decy­dowa­niu się na konkret­ną ofer­tę kierować się jej charak­terem eduka­cyjnym, np. planowany­mi wycieczka­mi, poz­nawaniem ciekawych miejsc, his­torii, a także możli­woś­ci­a­mi akty­wnego i bez­piecznego wypoczynku w grupie rówieśników.

Pon­ad­to każ­do­ra­zowo dla uzyska­nia pewnoś­ci, że dziecko będzie przez czas nieobec­noś­ci w domu pod dobrą opieką, należy:

skon­tak­tować się z biurem podróży orga­nizu­ją­cym wybraną kolonię lub obóz, wejść na jego stronę inter­ne­tową i zapoz­nać się z opini­a­mi o biurze na forach inter­ne­towych,
zapoz­nać się z ustawą z dnia 29 sierp­nia 1997 r. o usłu­gach turysty­cznych (Dz. U. z 2004 roku, Nr 223, poz. 2268 z późn.zm),
sprawdz­ić, czy biuro jest wpisane do rejestru dzi­ałal­noś­ci reg­u­lowanej, prowad­zonego przez właś­ci­wego Marsza­ł­ka Wojew­ództ­wa – infor­ma­cję tę moż­na uzyskać poprzez ogólnopol­s­ki rejestr www.turystyka.gov.pl

Dodatkowo, w celu zapewnienia bez­pieczeńst­wa w cza­sie ferii, w porozu­mie­niu z Min­is­terst­wem Sportu i Turysty­ki została uru­chomiona strona inter­ne­towa http://www.bezpiecznienastoku.pl, na której moż­na znaleźć m.in. kodeks nar­cia­rs­ki dla najmłod­szych, użyteczne porady i wskazów­ki doty­czące akty­wnego wypoczynku w górach.

Ter­miny ferii zimowych w roku szkol­nym 2013/2014

Na pod­staw­ie § 3 ust. 1 pkt 2 roz­porządzenia Min­is­tra Edukacji Nar­o­dowej i Sportu z dnia 18 kwiet­nia 2002 r. w spraw­ie orga­ni­za­cji roku szkol­nego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.),  Min­is­ter Edukacji Nar­o­dowej ogłosił ter­miny rozpoczę­cia i zakończenia ferii zimowych w poszczegól­nych wojew­ództwach w roku szkol­nym 2013/2014.
20 sty­cz­nia — 2 lutego 2014 r.
  • lubel­skie
  • łódzkie
  • pod­karpack­ie
  • pomorskie
  • śląskie

27 sty­cz­nia — 9 lutego 2014 r.

• pod­lask­ie
  • warmińsko-mazurskie

3 — 16 lutego 2014 r.

• kujawsko-pomorskie
  • lubuskie
  • małopol­skie
  • świę­tokrzyskie
  • wielkopol­skie

17 lutego — 2 mar­ca 2014 r.

• dol­nośląskie
  • mazowieck­ie