Inauguracja roku szkolnego 2012/2013

List Min­is­tra Edukacji Nar­o­dowej z okazji rozpoczę­cia roku szkol­nego

Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczy­ciele i Rodz­ice,
przed Wami kole­jny rok szkol­ny pełen nowych wyzwań, pra­cy i inten­sy­wnej nau­ki. To również czas real­i­zowa­nia pasji i zain­tere­sowań, rodzenia się przy­jaźni, zdoby­wa­nia umiejęt­noś­ci istot­nych dla Waszego roz­wo­ju i przyszłej dro­gi życiowej.

Szkoła potrze­bu­je cza­su, w którym będzie się mogła skupić na dzi­ała­ni­ach pode­j­mowanych z myślą o przyszłoś­ci swoich uczniów i lep­szym wyko­rzys­ta­niu ich możli­woś­ci.

Nowy rok szkol­ny powinien być cza­sem spoko­jnej pra­cy. Szczegól­nie ważny będzie  dla uczniów rozpoczy­na­ją­cych naukę w szkołach pon­adg­im­naz­jal­nych. Będą oni kon­tyn­uowali ksz­tałce­nie ogólne rozpoczęte w gim­nazjum. Ten jeden wspól­ny
i solid­ny fun­da­ment poz­woli na pogłę­bi­e­nie wiedzy i zain­tere­sowań w kole­jnych lat­ach, kiedy będą poz­nawać bliżej wybrane przez siebie dziedziny. Będą również pier­wszym rocznikiem, który poz­na dogłęb­nie his­torię najnowszą dzię­ki przez­nacze­niu na nią całego roku nau­ki.

GALERIA ZDJĘĆ

Nowy rok szkol­ny to także dłu­go oczeki­wane zmi­any w szkol­nictwie zawodowym, które przy­bliżą je do potrzeb rynku pra­cy. Nowe rozwiąza­nia poz­wolą uczniom tech­ników i szkół zawodowych na zdoby­cie wielu kwal­i­fikacji, a doświad­cze­nie
i prak­tykę będą zdoby­wać tak u pra­co­daw­cy, jak i w cen­tra­ch ksz­tałce­nia prak­ty­cznego lub szkol­nych warsz­tat­ach. Rynek pra­cy potrze­bu­je spec­jal­istów, więc solidne wyk­sz­tałce­nie zawodowe połąc­zone z wiedzą ogól­ną będzie gwarancją atrak­cyjnej pra­cy w przyszłoś­ci.

Pier­wsze dni wrześ­nia to ważny czas dla kole­jnej grupy dzieci sześ­ci­o­let­nich rozpoczy­na­jącej naukę w szkole. Nau­ka pomoże im wyko­rzys­tać tkwią­cy w nich potenc­jał i rozwinąć zdol­noś­ci, a ucze­nie się ułatwi nat­u­ral­na cieka­wość i chęć poz­nawa­nia świa­ta.

W szkołach pod­sta­wowych rozpoczy­namy kom­plek­sowy pro­ces cyfryza­cji. Pilotażowy pro­gram rzą­dowy „Cyfrowa szkoła” nie tylko spowodu­je, że w kilkuset szkołach pod­sta­wowych pojawi się nowoczes­ny sprzęt mul­ti­me­di­al­ny. Za kil­ka lat, gdy w sprzęt wyposażane będą pozostałe szkoły, będą już dostęp­ne bezpłatne i dostęp­ne dla wszys­t­kich e‑podręczniki. Jestem pew­na, że pro­gram cyfryza­cji wpłynie zarówno na poprawę kom­pe­tencji uczniów jak i na atrak­cyjność zajęć.

Dbałość o bez­pieczeńst­wo i wychowanie uczniów jest obow­iązkiem szkoły przez cały czas jej dzi­ałal­noś­ci. Warto jed­nak w sposób szczegól­ny pod­kreślić rolę, jaką w dzi­ała­ni­ach szkoły pełnią wychowanie i zapewnie­nie uczniom poczu­cia bez­pieczeńst­wa. Dlat­ego też pro­ponu­ję, aby nowy rok szkol­ny był „Rok­iem Bez­piecznej Szkoły” i aby dzi­ała­nia środowiska oświa­towego skupiły się w najbliższych miesią­cach właśnie na sprawach bez­pieczeńst­wa i wychowa­nia.

Zad­ba­jmy o sprzy­ja­jące roz­wo­jowi i bez­pieczne dla uczniów otocze­nie. Chrońmy dzieci i młodzież przed prze­mocą fizy­czną, psy­chiczną i uży­wka­mi. Budu­jmy poczu­cie bez­pieczeńst­wa poprzez ksz­tał­towanie postaw oby­wa­tel­s­kich. Uczmy współpra­cy i odpowiedzial­noś­ci za siebie i innych. Pro­mu­jmy wolon­tari­at. Wyko­rzys­ta­jmy możli­woś­ci, jakie dla zdrowia dziec­ka daje ruch fizy­czny. Wyko­rzys­tu­jmy pow­sta­jące boiska i place zabaw i rozwi­ja­jmy pas­je młodych Polaków.

Drodzy Uczniowie,

Wierzę, że nau­ka w szkole przy­czyni się do zdoby­cia przez Was umiejęt­noś­ci, dzię­ki którym z łat­woś­cią będziecie pode­j­mować się kole­jnych życiowych ról i wyzwań. Liczę na to, że wprowadzane w oświa­cie zmi­any spowodu­ją, że będziecie potrafili skutecznie anal­i­zować sytu­ację, wyko­rzysty­wać zdobyte infor­ma­c­je, a także samodziel­nie pode­j­mować decyz­je oraz dokony­wać dobrych wyborów. A nau­ka stanie się dla Was ciekawsza i atrak­cyjniejsza.

Szanowni Nauczy­ciele i Pra­cown­i­cy Oświaty,

Ten rok szkol­ny nie będzie rewolucją, czy to kom­pe­ten­cyjną czy tech­no­log­iczną. Będzie raczej nat­u­ral­ną ewolucją sys­te­mu, w którym uczniowie zdoby­wa­ją konkretne umiejęt­noś­ci, odkry­wa­ją tal­en­ty i pod­da­ją je szli­fom pod okiem kom­pe­tent­nej kadry. Do tego potrzeb­ne jest Wasze wspar­cie. Jedynie dzię­ki Waszej kreaty­wnoś­ci i zaan­gażowa­niu szkoła sta­je się dla uczniów miejscem, gdzie chęt­nie przy­chodzą i się rozwi­ja­ją. W pier­wszym dniu roku szkol­nego życzę Wam zarówno satys­fakcji z dzi­ała­nia na rzecz uczniów i wychowanków jak i radoś­ci z uczenia.

Szanowni Rodz­ice,

W nowym roku szkol­nym w sposób szczegól­ny zwrócimy uwagę, aby szkoła, oprócz dbałoś­ci o wiedzę i umiejęt­noś­ci, stwarza­ła uczniom sprzy­ja­jące warun­ki do nau­ki i zabawy, i dbała o ich bez­pieczeńst­wo. Niech osiąg­nię­cia Waszych dzieci będą dla Was nieusta­ją­cym powo­dem do dumy. Życzę Wszys­tkim, aby rozpoczy­na­ją­cy się rok szkol­ny był pełen sukcesów, osią­ganych w atmos­ferze dobrej współpra­cy, cier­pli­woś­ci i wyrozu­mi­ałoś­ci wzglę­dem siebie. Mam nadzieję, że będzie dla wszys­t­kich rok­iem świadomych, dobrych decyzji i pozy­ty­wnego wyboru.

Krysty­na Szu­mi­las